2004/12,  Kulturní okénko

Vánoční svátky ve světě

Dobré ráno, poledne, nebo večer, kouzelnický lide!

Svátky Vánoc zajisté známe všichni, ale víte o tom, že ačkoliv je tento svátek tolik známý, neslaví ho všichni na světě? Že mají mudlové z různých zemí různé tradice, to jistě víte taky, ale jste si jistí, že máte přehled o tom, jak to ve vánoční době vypadá v tolika odlišných zemích? Jsem si jist, že každý z vás, milí čtenáři, si v tomto článku najde něco, co pro něj bude novou informací, se kterou se bude moci vytahovat před ostatními.


Začněme tedy obecným přehledem, který jsem vám slíbil. Ano, Vánoce jsou svátkem skutečně pro většinu světa, takže spíš než vám vykládat, kdo všechno tento svátek slaví, bude lehčí vám ukázat ty, kdo Vánoce neberou tak, jako zbytek světa.

Vánoce, spolu s Velikonocemi, jsou obdobím s nejvyšší návštěvností kostelů a v mnoha zemích se na Štědrý den dávají dárky, zejména dětem. Přibližně ve stejnou dobu se slaví židovská Chanuka a afroamerická Kwanzaa.


Velká Británie

Začněme tedy u nás a našich tradic.

Zde naděluje dárky Father Christmas (Otec Vánoc) do punčoch, které jsou zavěšené nejčastěji na krbu. Právě v nich poté na Boží hod (tedy 25. prosince ráno) děti najdou dárky.

Tradičním vánočním jídlem bývá krocanořechovou nádivkoupuding. Puding připravuje celá rodina dlouho před Vánoci a připomíná svým tvarem bábovku. Ukrývají se v něm také drobné předměty (například mince nebo prstýnky). Který člen rodiny drobnost v pudinku najde, ten bude mít podle pořekadla celý další rok štěstí.


USA

V Americe je to vlastně velice podobné jako u nás.

V USA nosí dárky světoznámý Santa Claus, který vozí dárky na saních tažených soby. Brzy ráno 25. prosince sestoupí komínem a nadělí dětem dárky, a to nejen pod stromeček, ale také do připravených punčoch, přičemž děti mu za to předem připraví sušenky a mléko.

Ve Spojených státech se rodiny schází na společné večeři 24. prosince. Podává se tradiční nadívaný krocan s brusinkovou omáčkou, brambory a dušená zelenina.


Jižní Amerika

Třeba takové Vánoce v Brazílii jsou podobné těm britským, ale v teplém počasí.

V Argentině dárky dětem nenosí Santa, ale kůň Magi, a to do bot, které si děti připraví buď pod stromeček, nebo vedle postele. Děti mu proto nepřipravují mléko a sušenky jako v USA, ale vodu a seno.

Důležitý je vánoční stromeček, který v domácnosti zůstává ještě dlouho po Štědrém dni. Zajímavý je ovšem fakt, že Argentinci většinou nezdobí jehličnaté stromky, ale například palmy nebo stálezelené stromy. K slavnostní večeři se podává pečené sele, ale často také páv.


Rusko

Rusové slaví buď pravoslavné Vánoce na svátek Tří králů, nebo už na Nový rok. Rodiny se sejdou v posledním dni roku, obdarují se a jdou slavit další rok. Právě v ten den rozdává dárky Ded Moroz – Děda Mráz, který po Rusku cestuje z Čukotky a doprovází ho Snegu – Sněhurka.

Tradičně na vánoční večeři převládá vepřová pečeně nebo plněné pšeničné taštičky. Doplňuje je salát podobný bramborovému.


Belgie

V Belgii, podobně jako v sousedním Nizozemsku, děti prožívají více svátek sv. Mikuláše než Vánoce. Tehdy totiž ty hodnější dostávají dárky od Sinterklaase (ve Vlámsku) nebo Saint Nicholase (ve Valonsku). Těm zlobivějším pak hrozí, že si je odnese Černý Petr, prý do Španělska.

K tradičním vánočním jídlům patří v Belgii ryby, mořské plody a plněný krocan. Nejtypičtější pochoutkou vyhrazenou jen pro vánoční tabuli je sladké „vánoční poleno“. Jedná se o měkkou pěnovitou roládu naplněnou krémem a zvenčí ozdobenou čokoládou tak, že opravdu připomíná poleno.


Dánsko

Lidé v Dánsku si o Vánocích zdobí dům postavičkami skřítků, kterým se říká nisser. Mohou být různě velcí, mají špičatou čepičku a jsou oblečeni do dánských národních barev (červené a bílé). Jsou to právě tito skřítci, kteří večer 24. prosince nadělují dárky. Drobné dárečky a sladkosti se zavěšují na větve vánočního stromečku.

K večeři je pak typická husa, kachna, případně vepřová pečeněčerveným zelím jako hlavní chod. K tomu opepřená treska s ředkvičkou, pivní chléb, teplá šunka, hnědé koláčky nebo horká rýže zalitá studeným mlékem. A speciálním dezertem je rýžový nákyp se zapečenou mandlí, kterou všichni v nákypu hledají, a kdo ji najde, ten dostane zvláštní dárek.


Česká republika

V Česku se 24. prosinec jmenuje „Štědrý den„. Dětem zde nosí dárky malý Ježíšek, který přichází ke stromečku oknem během toho, co si rodina dává štědrovečerní večeři. Ovšem narozdíl od vánočních postav z jiných zemí je Ježíšek spíš abstraktní postavou, ke které se neváže žádná konkrétní fyzická podoba, a nikdo vlastně neví, kde bydlí. Děti si tedy dárky rozbalují ještě 24. prosince po večeři a po tom, co si společně zazpívají koledy.

Štědrovečerní večeře se skládá z kapra a bramborového salátu. Někdy tomu ale předchází ještě houbová, zelná nebo rybí polévka. Součástí štědrovečerní večeře bývalo v minulosti (a někdy ještě stále je) tradiční vánoční pečivo zvané vánočka (podobně jako židovská challa).


Itálie

Vánoční svátky začínají na Apeninském poloostrově tradičně až 25. prosince papežovým požehnáním Urbi et Orbi (městu a světu). Ve stejný den se rodiny schází na slavnostní večeři. Dárky přichází v některých částech Itálie na řadu až 6. ledna, kdy děti obdaruje čarodějnice Befana. V jiných částech se děti dočkají už na Štědrý den, kdy je navštíví Babbo Natale, který je podobný Santu Clausovi.

Na slavnostní večeři se tradičně podává pečené jehně, kuře nebo krocan. Nejznámější sladkou pochoutkou je panettone, což je taková vánoční bábovka s rozinkami a ovocem.


Francie

Ve Francii naděluje dárky Père Noël (Otec Vánoc). Podobně jako Santa Claus rozdává dětem dárky do punčoch nebo také do připravených bot. Často je také schovává po domově nebo přivazuje na vánoční stromeček.

Tradiční večeře trvá i několik hodin a obsahuje několik chodů. Nejčastěji se podává pečená husa nebo krocan s kaštanovou nádivkou. Většinou nechybí ani tradiční francouzské speciality, jako kachní foie gras nebo ústřice.


Tak jsme obletěli skoro celý svět. Některé tradice se liší více, některé méně. Doufám, že jste se dozvěděli něco nového tak jako já, a příště se podíváme na historii kouzelnických Vánoc tady ve Velké Británii.

Za redakci Sonorus,
Maxwell Clarke

4

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *