2006/5,  Umění

Udržitelné umění: Autor vytváří skvosty z prázdných nádob na odpad

Jedna ze skulptur nejnovější kolekce

Na uměleckou scénu vystrkuje nenápadně růžky nový talent jménem Popol Recyclatowitz, který si zakládá na tom, že umělecká díla nemusí být vytvářena pouze z tradičních materiálů. Jeho nejnovější kolekce nazvaná „Kýble a popel: Umění recyklace“ zdůrazňuje krásu a význam každodenních předmětů, které často přehlížíme.

Sám autor pochází z malé vesnice Ekologovitze, kde odmala vykazoval neobyčejný zájem o znovupoužívání materiálů, dokonce se mnohokrát pokoušel o vynalezení kouzel s recyklací spojených. Z této doby také pochází jeho několik záznamů v trestním rejstříku, na něž dodnes s úsměvem vzpomíná:
„Víte, když omylem vyhodíte do povětří místní skládku, nebo nechtě začarujete popelnice, aby zpívaly, máloco vás v životě ještě rozhodí.“

Dítě jako odpadkový koš.

Před započetím své sochařské kariéry napsal dokonce dětskou knihu „Recyklujeme s radostí“, ta však nebyla veřejností příliš nadšeně přijata, především proto, že mnoho rodičů mělo námitky proti převlékání vlastních dětí za odpadkové koše.

Jeho nejvíce kritizovaným ale zároveň fascinujícím dílem je socha s názvem „Proměna popelnice“. Jedná se o sochu v nadživotní velikosti zobrazující postavu člověka, složenou právě z prázdných nádob na odpad, k jejichž aktivnímu využívání navíc nadšeně vyzývá i sám autor. Někteří ji považují za odvážné gesto upozorňující na problémy s odpady, zatímco jiní ji vidí jako surrealistický výraz záhadné krásy.

Recyclatowitz k tomu vysvětluje: „Chtěl jsem, aby lidé viděli obyčejné předměty jinýma očima. Nádoby plnící se odpady mohou být krásným médiem pro vyjádření a zároveň nás mohou přimět k zamyšlení nad podstatou lidského bytí, nad tím, zda nejsme sami odpadem.“

Přestože o díla pana Recyclatowitze není ze strany galerií příliš velký zájem, oblíben je především v undergroundových koncertních sálech.
Někam se ten bordel dávat musí,“ zmiňuje nejmenovaná majitelka jednoho z nich, „a tohle vypadá fakticky krutopřísně!“

Jak vidno, každé zboží má svého kupce, a my doufáme, že pan Recyklatowitz inspiroval i vás, milí čtenáři.

Za redakci Sonoru
Patislav Matlell

1

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *