Kulturní okénko NonRP

Trendní koníček – barista a káva

Jsem zpět s článkem na téma, které bude některými milované, některými neznámou věcí – káva.

Spousta lidí se považuje za milovníky kávy, ale ráno si místo čerstvě umleté nasype do hrnku 3v1 prášek a zalije vodou. Tady v tom to kouzlo netkví. Je načase to změnit a tyhle nechutné zvyky smést ze stolu.

HISTORIE

Historie začíná už v 6. století v Etiopii, kde kávovníky rostou doteď a jsou hlavním zdrojem práce pro obyvatele. Káva se k nám do Evropy dostala až v 17. století a ihned si získala svou oblíbenost!

Ve 20. století je vynalezeno všemi známé “espresso” a ve 21. století je spoustu druhů káv a její přípravy.

Setkáme se s mnoha druhy kávovníků, tedy zrn, například kávovník arabský a kávovník robusta. Kávovník je strom, který plodí červené kulaté bobule, v jejichž vnitřku je skryto kávové zrno, které se musí upražit, aby se dostalo do finální verze. Tu dostanete v pytlíku snad už v každém obchodě.

O tomto bychom se mohli bavit donekonečna, ale to bychom tu byli opravdu dlouho, takže jdeme dál!

Barista – člověk, který se zajímá a specializuje na přípravu kávy. Vlastně je takový kouzelník, který vám vyčaruje kávu.

Na to, abyste se mohl stát baristou, potřebuje kurzy, spoustu informací, zručnost a za mě je hlavně důležitá praxe. Víte jak dostane v kavárně nebo restauraci v capuccinu nakreslená různá roztomilá srdíčka, květinky? Srdíčko se mi nepovedlo ani napočtvrté a když už, tak to byla spíš taková brambora. Ovšem na začátku jste hrdí i na tu bramboru.

Správného baristu najdete za pultíkem, vedle svého kávovaru, který si s vámi bude schopnej povídat 20 minut jen o kávě.

Ačkoliv se svět ke kávě staví každým rokem líp a zájem o tuto magii roste, stále se tu najdou lidé, kteří vám řeknou, že by si dali “piccolo” a tváří se při tom velmi vážně.

No, s jakými druhy se většinou setkáte:

Espresso (žádné preso, expresso či presso)  – nelekejte se, když před vás postaví malý šálek, protože káva v něm vás opravdu probere na celý den!

Ristretto – hodně podobné espressu, jen tady vás čeká 20 ml s menší dobou průtoku.

Lungo – doba průtoku 30 sekund a šálek se doplní horkou vodou.

Espresso doppio – velmi silná káva s dvojitou dávkou, tedy cca 14 g mleté kávy dolévané vodou. (Ideální, když vás čeká celý večer dopisování úkolů.)

Capuccino – tvoří se z espressa a našlehaného mléka. Pěna by měla být jemná, našlehaná a bez bublinek, ale tohle jsem viděla pouze v lepších restauracích a většinou si za to připlatíte, ale za kytičku v kávě to stojí!

Caffé macchiato – vlastně espresso s lžící mléčné pěny.

Latte machiatto – oblíbené u paniček –  našlehané mléko, pěna, káva. Pokud uvidíte vysokou sklenici s třemi vrstvami, je to přesně ono.

Irská kávaobsahuje filtrovanou kávu s třtinovým cukrem a panáka pravé irské whiskey. Vršek zdobí dva centimetry vysoká vrstva z čerstvě ušlehané smetany. Mňamina, fakt že jo.

Turecká káva – na tuhle kávu potřebujete džezvu – konvici s dlouhým ouškem. Prostě roztomilá věcička, která umí fakt nevídaný věci.

Alžírská káva – klasická káva se šlehačkou, v hlavní roli je vaječný likér.

Frappé – vždy studený našlehaný nápoj. Hodně oblíbený hlavně v létě.

Máme spoustu dalších druhů, ale tady jsou ty, které najdete snad na každém nápojovém lístku a něco jako “ledová káva” nemusím vysvětlovat. Snad.

Nejspíš si říkáte, jak máte vědět co vám chutná. A právě vo tom to je – zkoušejte, ptejte se, nebojte se!

No nic, základy máme za sebou. Vyčerpávající, co? Doufám, že Vás to navnadilo a uvidíme se u pokračování tohoto tématu, kde si ukážeme kávovary a řekneme si, co k takové domácí kávě potřebujete.

Váš milovanej Tréva.

Jo a… piccolo vážně neexistuje.

 

0

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *