Čuste! Tak tu přicházím s dalším článkem, tento měsíc už druhým. Minule jsem vám pověděla, jak to vypadá s famfrpálovými statistikami, ovšem dnes se musíme vrhnout na něco vážnějšího. Bezpečnost na internetu je něco, čemu by měl každý věnovat určitou pozornost. Pro dnešek se zaměříme hlavně na to, jak by mělo vypadat správné heslo. Tak, jdeme na to!
Takhle na začátek vám řeknu jednu větu, kterou stejně většina z vás už několikrát slyšela, ale věřte mi, že jde o důležitou poučku. Na každou sociální síť či cokoliv jiného byste měli mít speciální a originální heslo, tedy není dobrý nápad si všude nastavit něco jako krájenáokurka. Chápem? Tak super, jdeme k dalšímu bodu.
Do správného hesla nepatří osobní údaje, což znamená, že pokud jste se narodili náhodou 17. 9. 1947, tak je heslo 17091947 naprosto scestné a nevhodné, protože se dá jednoduše tipnout a prokouknout. Mezi takové údaje bych ale zařadila i jména vašich příbuzných, jejich data narození, jména přátel, jména mazlíčků… Je toho hodně. Takže někdo, jehož maminka se jmenuje Halina a nejoblíbenější zvířátko dotyčného je kráva, by si neměl stanovit jako heslo krávaHalina.
Často se říká, že nerozhoduje kvantita, ale kvalita. V případě hesla bych však řekla, že je to naopak. Čím delší heslo, tím lepší. Doporučovala bych taková hesla, která mají minimálně osm znaků. Jaké heslo tedy není vhodné? Rozhodně ne např. ryba nebo kaše nebo jídlo. Ještě se chytáte? Tak výborně.
Také si myslíte, že se například heslo fazolovápolévka dá jednoduše prokouknout? Inu, máte pravdu. V tomto případě je nejideálnější ve svém heslu kombinovat velká a malá písmena, speciální znaky a čísla. Za předpokladu, že to určité sítě povolují, samozřejmě. Uděláme výjimku a tentokrát tu máte heslo, které není zrovna špatné a můžete se jím inspirovat. Ale to bych taky nedělala. Proč? Dozvíte se poté níže. Heslo zní: pOMer=!anČ.
Jenže pomeranč také můžete prokouknout, speciální znaky se třeba dají natipovat. A z toho důvodu je úplně nejlepší možností si vymyslet nějaká vlastní slova. Takže dejme tomu, že heslo polívčička není zrovna správné, ale když to bude něco typu paulíevkoviččka, tak už je to mnohem, mnohem lepší. Na druhou stranu, kdo si má taková hesla pamatovat, že? Fantazii se ale meze nekladou a klidně si vymyslete nějaká lepší slova, to byl jen příklad.
Možná je chyba, že to dávám až takto v závěru, ale smůla, je to tady. Asi nejhorší možnou variantou hesla je jednoduché slovo, například právě jídlo, ale řekla bych, že na stejné úrovni je i heslo 1234abcd. Věřte mi, že to opravdu není ideální a spousta lidí by to mohla odhadnout, neboť se jedná o naprosto primitivní pokus o zaheslování svého účtu. Proto žádné takové jednoduchosti!
A na úplný konec už přikládám jen a pouze dva tipy, která hesla by byla nejlepší a nejideálnější.
1. možnost: Nakombinovat si čísla a písmenka, úplně náhodně. Co to znamená v reálu? Jednoduše si nastavte jako heslo kombinaci typu 8a7bZc4IV.
2. možnost: Určete si jednu větu a z ní vezměte například počáteční nebo koncová písmenka. Pokud některé připomíná číslo, klidně jej prohoďte. Dáme si příklad. Vaše věta by klidně mohla znít: V neděli večer bych si k jídlu dala ovesnou kaši. Heslo, které by z ní vzešlo, je asi takové: Vnvbskjdok. Klidně ho ale můžete změnit podle písmenek i takto: Vnv6sk1d0k.
Doufám, že vám tento článek přinesl nějaké užitečné tipy a informace. Uvidíme se u nějakého dalšího. Zdar, nazdar, najídlo!
Uya Sardinková ze Zmrzlimoru
redaktorka Sonoru