Filmů už bylo natočeno tolik, že i kdyby člověk celý život ležel na gauči a sjížděl jeden za druhým, tak nemá šanci vidět všechny. Podle čeho si tedy vybrat, k jakému snímku se večer uvelebit? Někdo hledá podle žánrů, jiný zas dá na doporučení kamarádů. Já patřím mezi ty, kteří si vybírají převážně podle obsazení. Většinou to dopadá tak, že objevím pěkného herce a do týdne mám celý jeho repertoár zkouknutý.
Rozhodla jsem se napsat článek o filmech, které by vás mohly na konto herců zaujmout. Ptáte se proč? No přece proto, že v nich hrají vám tak dobře známí (a určitě milovaní) profesoři!
Jako první se podíváme na zoubek kolejní ředitelce Zmijozelu, bláznivé a zmatené Lenně Swan, která si jako svůj faceclaim vybrala Zoey Deutch. Jedná se o mladinkou herečku, takže není divu, že seznam filmů je prozatím krátký, ale i tak se v něm dá leccos najít.
Vampire Academy
V tomto snímku z roku 2014 se poprvé objevila v hlavní roli jako Rose Hathawayová, dhampýrka a zároveň nejlepší kamarádka morojské princezny Lissy. Film je natočen na náměty stejnojmenné knižní série, jejíž kvality sice postrádá, ale zato je na obrazovce na co koukat, protože jako každý správný film pro teenagery je od začátku do konce nabušen pěknými herci a herečkami. Jestli máte rádi fantasy, nějakou tu lásku a do toho se rádi zasmějete, tak s chutí do něj.
Šprti na tahu (Good Kids)
Typická americká komedie ze školního prostředí, opět s paní profesorkou v hlavní roli. Jak to vypadá, když partička šprtů končí na střední škole a rozhodnou se dohnat vše, o co kvůli studiu přišli? Nečekejte nic hlubokého, ale jako oddechovka na večer dobré – obzvlášť jestli jste v Havraspáru, možná podobný scénář čeká za pár let i vás.
Before I Fall
A do třetice zatím poslední z filmů, kde si Zoey zahrála. Tentokrát už nejde o žádnou odlehčenou komedii pro mladší obecenstvo. Jedná se o drama s mysteriózním prvkem, který určitě znáte už z jiných filmů – Samantha Kingston je nucená prožívat jeden den stále dokola. A pokud by vás film hodně zaujal, můžete si přečíst i jeho knižní předlohu Chvíle před koncem od Lauren Oliverové.
A nakonec odpověď paní profesorky na otázku: Jaký z filmů, ve kterém hraje tvůj faceclaim, se ti nejvíce líbí?
“Z filmů, ve kterých je můj faceclaim, znám jen tři, z toho ve dvou se mi tu mou herečku ani nepodařilo identifikovat – eh, trapas!
Pojďme se vrátit do dob, kdy mi bylo čtrnáct a zrovna vydali poslední díl Stmívání. Tehdy zrovinka vyšel první trailer na filmovou adaptaci jedné z mých oblíbených knížek, co se fantasy týče – na Vampýrskou akademii. Takže jsem z blikajících upírů plynule přepnula na upíří školačky. Zoey se mi jako představitelka hlavní hrdinky líbila a na film jsem se těšila dlouzedlouho. Škoda jen, že se film v mé paměti zapsal jako hrubé znásilnění knížky a zdravého rozumu. Nebyl celý úplně špatný, ale z větší části to byl instantní facepalm.
Co se dalších filmů týče, chuděra Zoey tam byla tak zumělkovaná, že bych ji nepoznala ani kdyby mi ji přinesli na stříbrném podnose přímo pod čumák.
A teď by mělo přijít nějaké to rozuzlení, že? No, nevím, nevím… Jednoho krásného večera – vlastně ani tak krásnej nebyl, bylo hnusný vedro – jsem se nudila, a tak jsem brouzdala google obrázkama a narazila jsem na fakticky supráckej obrázek madam Deutch, u kterého jsem si řekla, že jestli se někdy k profesorovákování ještě dostanu, tak to prostě bude můj avatar. Nu, a stalo se. A jakožto perličku na konec dodám, že to byl první faceclaim, co jsem si vybrala sama, prostě láska na první pohled.”
U kolejních ředitelů ještě zůstaneme – na řadu přichází Serge Aaron Picard a jeho faceclaim Chris Evans. To je přesně ten případ, kdy jsem se platonicky zamilovala a až na pár výjimek mám všechny filmy v počítači. Článek není natahovací, ale rozhodně doporučuji, no… Asi tak všechny (hlavně ty, kde se svléká do půl těla, nebo ještě víc)!
Captain America alias Avengers
Nepatříte mezi fanoušky akčňáků? To jsem si také myslela. Zkuste dát nějakému filmu z dílny Marvel šanci (na zažehnutí první lásky doporučuji buď Kapitána, nebo Iron Mana) a uvidíte. Chris v nich vystupuje jako Steve Rogers, uměle vytvořený supervoják, ze kterého se stane ikonický Kapitán Amerika připravený chránit a bránit dobro za každou cenu.
Co ty jsi za číslo? (What’s Your Number?)
Tak a teď k lásce a smíchu. Vzhledem k jeho tvářičce není divu, že vystupuje ve více romantických komediích, ale tahle patří mezi moje nejoblíbenější. Chris v roli Collina je sousedem Ally, která ho požádá o pomoc při hledání svých bývalých. A jak to dopadne? Samozřejmě naprosto předvídatelně a nereálně – i ten největší proutník v okolí se nakonec zamiluje. Plusy: hodně svlečeného Chrise. Mínusy: pořád moc málo svlečeného Chrise.
Velký dar (Gifted)
A ke konci trochu zvážníme a přesuneme se k dramatu. Chris alias Frank Adler vychovává svou malou neteř, které zemřela matka. Mary však není obyčejné dítě – je to matematický génius. Zvládne jí Frank uchránit před chtivou a arogantní babičkou? Moc příjemné pokoukání, takového náhradního tátu by chtěl prostě každý. Upozornění: Pro jistotu si připravte balíček kapesníků.
A na jaký “svůj” film nejraději kouká profesor Picard?
“S Chrisem Evansem se mi líbí hodně filmů od parodií jako třeba Bulšit, přes komedie typu Holka na hlídání, až po fantasy filmy o superhrdinech jako například Kapitán Amerika. Ale naprosto nejoblíbenější film bude asi Avengers. Líbí se mi nejenom to, jak to zahrál Chris Evans, ale vůbec celé herecké obsazení. Třeba taková Scarlett Johansson zahrála Black Widow alias Natashu Romanoff bravurně, není na co si stěžovat. Celkově film působí propracovaným a organizovaným dojmem, nepřipadá mi nijak unáhlený, věci mají volný průběh a mnohdy i nečekaný zvrat, což oceňuji. Ve filmu je hodně mužských rolí, proč jsem se tedy rozhodl zrovna pro Chrise Evanse? Je to jednoduché – obdivuji ho jakožto herce i osobnost. Moc se mi líbí, jak dokázal i ve vcelku brzkém věku zahrát tak dobře roli Humana Torche v už zmiňovaném filmu Fantastická čtyřka a potom i Kapitána Ameriku ve vlastních filmech a v Avengers.”
Nesmíme opomenout ani kolejní ředitelku Nebelvíru, Charlotte Floyd, která vsadila na herečku jménem Emilia Clarke. Ta se do podvědomí dostala hlavně díky roli Daenerys Targaryen v seriálu Game of Thrones, ale do toho zvládla natočit i pár filmů.
Terminator Genisys
Cestování v čase, stroje na zabíjení, Skynet, zkáza lidstva… O tyto věci nepřijdete ani v Terminátorovi z roku 2015, ve kterém Emilia hraje Sáru, matku Johna Connora, který vede hnutí proti Skynetu. Starý dobrý Arnie (pozn. red.: Arnold Schwarzenneger) je za ní poslán do minulosti, aby jí sprovodil ze světa dříve, než se John narodí. Narazí však na menší problém – Sára má po svém boku vlastního Terminátora, který jí chrání.
Dom Hemingway
Hlavní hrdina, podle něhož se film jmenuje, je po 12 letech puštěn z vězení. I přes snahu se však stane to, co postihne většinu lidí – život ho nakonec vtáhne zpátky mezi kriminálníky a Domovi pod vlivem drog a alkoholu nevychází skoro nic. Emilia zde sice nemá hlavní roli, ale na Jude Lawa je taky pěkné pokoukání!
Než jsem tě poznala (Me Before You)
Třešnička na dortu! V redakci se spousta lidí shodla na tom, že ten film je bída. Ale pro mě, věčně romantickou duši, která miluje příběhy praskající láskou ve švech, to je bomba. Emilia představuje mladou Louisu, která vezme práci ošetřovatelky a začne se starat o Willa – kvadruplegika, který nemá v plánu být ve svém těle uvězněný moc dlouho. U tohohle filmu nejsou kapesníčky doporučení, ale nezbytná nutnost.
A co paní profesorka a její názor na nejlepší dílo Emilie?
“Pravděpodobně Game of Thrones. Tam jsem se s ní setkala poprvé a uchvátilo mě její herectví… Způsob, jakým prodává roli. Jako Daenerys, dívčí blondýnka vypadá vlastně úplně jinak než ve skutečnosti, kde se prezentuje jako dáma. Jinak jsem viděla i Terminátora a Než jsem tě poznala, ale… Jo, když se řekne Emilia Clarke, vybavím si právě Hru o trůny.”
Vrátíme se zase k testosteronu, k čemuž nám poslouží zástupce ředitele Wolfrick Chambers, který si propůjčil tvář herce Dana Stevense, který se mimo jiné objevuje v seriálu Panství Downtown, ale o tom třeba někdy příště.
Kráska a zvíře (Beauty and the Beast)
Začneme novinkou z roku 2017 – filmová adaptace všem dobře známé animované pohádky. Už jen hodnocení na filmových portálech značí, že to stojí za to. Sice se většinu filmu nemůžete pohledem na Dana kochat, jelikož je v titulní roli Zvířete, a proto téměř celou dobu v masce, ale… Emma Watson (pozn. red.: Hermiona Grangerová) jako Kráska vám to jistě vynahradí. Jestli se chcete na chvíli přesunout do kouzelného pohádkového světa, plného božských efektů a příjemných písní, tak na co ještě čekáte?
Léto v únoru (Summer in February)
Naivně věřím, že nejsem jediná, kdo dává přednost příběhům s láskou, a tak vám ho nacpu i tady. Nečekejte romantickou komedii, ale spíše romantické drama. Na své si přijdou milovníci životopisných filmů, jelikož je příběh inspirován skutečnou událostí. Přeneste se na Cornwallské pobřeží v době, kdy je první světová válka na spadnutí, a užijte si drama v centru bouřlivého milostného trojúhelníku.
Upírky (Vamps)
A protože se v rámci odpovědi na otázku dočkáte další krátké recenze na serióznější film (viz níže), tak si na závěr dopřeji kravinku pro teenagery. Scénář, který by zvládl napsat snad každý divák amerických komedií – upírky se zamilují do normálních mužů, upírská královna jim v tom brání, samozřejmě se na scénu dostane i lovec upírů… Vyhraje to ta láska? Je to jedna z tisíce romantických a přiblblých komedií, ale když se do toho s tímhle vědomím pustíte, tak si užijete příjemnou hodinu a půl oddechu.
A teď k Wolfrickově odpovědi, ve které vám přiblíží další z filmů Dana Stevense:
“Jaký film od Dana Stevense je nejlepší? Hm. Dobrá otázka. Neviděl jsem je sice všechny, ale pár jsem jich viděl. Ne všechny se mi líbily tak, jak bych chtěl. Pár zase ano. Jako u většiny herců je to dost různorodé. Ale už zase moc odbočuji. Nejoblíbenější film od Dana je pro mne Host (The Guest). Dan je tam podle mého naprosto excelentní. A ten film sám o sobě? Znáte takový ten počin, který prostě není dobrý. Vy víte, že není dobrý. Ale i tak vás prostě neskutečně baví? Nevím, čím to je. Jestli tím, že ten film je taková skrytá parodie na špionské filmy jako „Agent bez minulosti“ nebo prostě tím, že sám o sobě ten film ví, že je Béčko a taky s tím umí pracovat. Taky to může být tím, že když koukáte na Dana Stevense, úplně zapomenete, že ten film je špatný. Ale kdo ví. Nicméně ten film rozhodně doporučuji, je to vážně zábavné. Plus každý rádoby kritik by si ho měl pustit a následně mi na něj říct svůj názor. Moc rád bych se o tom s někým pobavil.“
Tak co říkáte na naše profesory ve filmech? Který patří mezi vaše oblíbené?
Pokud se vám článek líbil a rádi byste si přečetli další takový, tak dejte vědět do komentářů i s tipem, na koho bychom se měli zaměřit (i z řad studentů samozřejmě).
S přáním příjemných chvil u obrazovky zdraví Milovnice romantických komedií,
M. Magpie