Bezpečnost nejen na internetu

Bezpečnost na internetu

Obzvláště na ty mladší z nás se to hrne ze všech stran – od rodičů, z televize, ze školy… Ale opakování je matka moudrosti, a tak nikomu neuškodí si připomenout, co všechno nám v internetovém světě hrozí a na co si dát pozor.

Bývaly doby, kdy bylo připojení k internetu vzácností. Platil se za to majlant, takže když už si ho doma někdo zařídil, tak čas strávený na něm se hlídal, a děti často měly přidělenou dobu, kterou na něm mohly strávit – ne z toho důvodu, že by u počítače proseděly celý den, ale prostě proto, aby pak rodiče kvůli účtu za připojení nemuseli prodat auto.

Nicméně rozmach byl rychlý a než jsem stihla dochodit základní školu, internet měla každá domácnost. A dneska, když ho máme všichni 24/7 po ruce prostřednictvím našich mobilů, je už samozřejmostí. Je to dobře, nebo špatně? Na toto téma by se dalo debatovat od rána do večera, takže je lepší se prostě smířit s tím, jak to je. Internet je všude kolem nás a všichni ho využívají na širokou škálu věcí, od vyhledávání informací, přes sociální sítě až po hraní her.

 

Hrozbami internet disponuje úplně stejným množstvím, jako výhodami. Je to věcička, která nám ulehčuje každodenní činnosti (kdo by si kupoval tištěnou kuchařku, když stačí zadat pokrm do strejdy Googla a vyjedou nám stovky receptů), ale stejně tak nám může dost uškodit. Kdybych měla varovat před každou jednou věcí, která nás může ohrozit, tak se mi článek nevejde ani do nekonečného wordovského dokumentu. A tak se dnes zaměřím hlavně na to, co se týká nás všech – bezpečnost na Alohomoře a Discordu.

 

  1. HESLO

  • Mějte bezpečné heslo, ideálně obsahující i číslice a speciální znaky.
  • Nikdy nikomu své heslo nesdělujte!
  • Nedávejte si stejné heslo, které máte ke všem ostatním účtům.

Mít rozdílná hesla na různých stránkách je obzvláště důležité. Zrovna Alohomory se to netýká, ale může se vám stát, že se registrujete někde, kde není zadané heslo šifrované, a tak ho správce webovky vidí. A když budete mít všude stejné, může se vám pomocí něj nabourat na e-mail, Facebook, Skype, Discord… Představa toho, že se vám někdo hrabe v soukromí není moc příjemná, že?

 

  1. OSOBNÍ ÚDAJE

Základní pravidlo zní: Nikdy nikomu neříkejte své jméno, nesdělujte adresu a neposkytujte telefonní číslo, či jiné osobní informace.

Jenže nic není pouze černé a bílé. Samozřejmě, že člověku, se kterým si píšete dva dny, nesdělíte místo, kde bydlíte, nedáte mu svůj telefon a nevyfotíte mu svojí občanku. Na druhou stranu, textové RPG hry jsou speciální v tom, že zde mnohokrát vznikají pravá přátelství. Setkáváme se na sletech, píšeme si téměř dennodenně… Moje rada zní: Důvěřuj, ale prověřuj.

Výhodou je, že se tu tak nějak všichni pěkně známe. Pokud váháte, či je dotyčný vážně ten, za koho se za obrazovkou vydává, není nic jednoduššího, než se někoho zeptat a ujistit se. Když po vás já chci adresu, tak vám vážně chci jen poslat pohled a nechystám se vás drasticky umučit a zabít, stejně tak jako vedení chce vaše telefonní číslo při účasti na sletu proto, abychom vás případně našli na nádraží a ne kvůli tomu, že mají v plánu váš mobil od rána do večera bombardovat výhružnými SMS zprávami.

Pokud si u někoho nebudete jistí, napište komukoli ze starších hráčů, kteří komunitu znají a pohybují se tu každý den.

 

  1. FOTOGRAFIE

Zde bych se ráda zaměřila na konkrétní typ fotografií – ten, kde nejste tak úplně oblečení. Když pominu lidský faktor v podobě toho, že i člověk, který se může jevit jako přítel, vaše fotografie vesele rozposílá dál, tak je to nebezpečné i jen kvůli samotnému internetu. Víte třeba, že každá fotografie, která projde Facebookem nebo Messengerem, se stává jejich vlastnictvím? Každá fotografie, kterou sdílíte, nebo pošlete, se někam ukládá a tam zůstává. A nenaděláte s tím nic.

Zde trochu odbočuji od varování týkající se jen Alohomory, ale dívek je tu dostatek. Dospívajících dívek. A troufám si říct, že každé z vás se stalo, nebo stane, že po vás nějaký švarný jinoch bude chtít svlečenou fotku. Pošlete ho do háje. Kluci se moc rádi chlubí a můžu vám garantovat, že určitě nebude jediný, kdo tu fotku uvidí. A když to neudělá rovnou, tak to udělá, až ho něčím naštvete. A dělají to tak bohužel i dospělí, na první pohled rozumní lidé.

A když se taková kompromitující (zostuzující, pozn. red.) fotografie rozšíří a dostane se třeba i k rodině, tak to není nic příjemného a zadělá vám na spoustu problémů a ostudy.

Stejně tak bych ráda poukázala na videohovory, které druhá strana může nahrávat – i v tomto případě si dejte pozor.

 

Tak, a teď stručné chytré desatero o bezpečném pohybu na internetu, zejména na sociálních sítích:

  1. Neuvádějte na veřejném profilu telefonní číslo nebo adresu.
  2. Neposílejte nikomu svoji intimní fotografii, nikdy nevíte, kde se může objevit.
  3. Udržujte hesla v tajnosti, nesdělujte je ani osobě blízké.
  4. Nikdy neodpovídejte na neslušné, hrubé a vulgární vzkazy, zprávy a e-maily.
  5. Nedomlouvejte si schůzku přes internet aniž byste o tom řekli někomu jinému.
  6. Nevěřte každé informaci, kterou na internetu získáte.
  7. Když s někým nechcete komunikovat, nekomunikujte.
  8. Nesdělujte informace typu kdy jedete na dovolenou, po návratu by vás mohlo čekat nepříjemné překvapení.
  9. Při používání webové kamery buďte obezřetní, kdokoli může na druhé straně hovor nahrávat.
  10. Než cokoli potvrdíte, přečtěte si podmínky používání.

 

Na závěr bych ráda řekla, že dle mého názoru je Alohomora a její Discord bezpečné prostředí. Ale nikdy neříkej nikdy, takže buďte obezřetní i zde a neváhejte jakoukoli známku kyberšikany nahlásit vedení, či jinému hráči, kterému věříte.

A jako u všeho ostatního platí: POUŽÍVEJTE MOZEK! Zlobit se na někoho, že vám vykrade všechny účty je logické, ale už méně logické je to, že mu nejdříve sdělíte své heslo. Stejně tak jako si za kolování vlastních fotek na internetu můžete nadávat v první řadě sobě, protože jste to vy, kdo je vyfotil a někomu poslal.

Pohyb na internetu je dle mého stejně nebezpečný, jako jít sama tmavou noční uličkou. Nenechte se uchlácholit tím, že sedíte v bezpečí domova u obrazovky. A vždy myslete o krok dopředu, protože každá sdílená informace či fotka se může objevit i o několik let později.

M. Magpie

0

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *